Vol.2, No 6, 1999 pp. 21 - 32
UDC UDC 882.09-31

PRILOG PROUČAVANJU PITANJA ISTORIJSKE STILIZACIJE U ROMANU "KAPETANOVA KĆI" A.S. PUŠKINA
(Uz 200-godišnjicu rođenja)
L.I. Rrazdobudko-Čović
Novi Sad

Abstract. U ovom radu razmatra se niz pitanja koja se tiču principa i postupaka istorijske stilizacije, kao i jezičko-stilističkih sredstava (pre svega ustaljenih fraza sa arha-ičnom komponentom, strukturom ili značenjem) u funkciji prenošenja kolorita isto-rijske epohe druge polovine 18. veka i stvaranja iluzije autentičnosti jezika u slikanju karaktera junaka i njihove psihologije.
 Osnovni cilj ovih istraživanja je određivanje funkcije arhaičnih ustaljenih fraza (AUF) i njihovog mesta u pripovedačkoj strukturi romana A.S. Puškina "Kapetanova kći" kao jednog od sredstava istorijske stilizacije, i to u dva osnovna jezičko-stilistička plana: u tzv. autorovom kontekstu i u govoru junaka.
 Posebno mesto u ovom radu zauzima pitanje funkcije mnogobrojnih epigrafa sa arhaičnim komponentama svake vrste što prate svaku od 14 glava ovoga romana.
Posle detaljne i minuciozne analize autor izdvaja 4 osnovne grupe: 1) AUF u dija-hro-nijskom preseku, 2) epigrafi kao fon, na koji se projektuju događaji porodične hroni-ke i Pugačovljevog ustanka, 3) AUF u autentičnim istorijskim dokumentima, i,najzad, 4) panhro-nijski, odnosno svevremenski folklorni elementi, - a sve u funkciji bilo "pravih", bilo "tobožnih" sredstava istorijske stilizacije u "Kapetanovoj kćeri" A. Puškina.