Vol. 5, No 2, 2007 pp. 115 - 124
UDC 556.06(083.74)(497.11)(045)=111
TECHNICAL PERFORMANCE INDICATORS, IWA BEST PRACTISE
FOR WATER MAINS AND THE FIRST STEPS IN SERBIA
Dragan Radivojević1, Dragan Milićević1, Ninoslav Petrović2
1University of Nis, The Faculty of Civil Engineering and Architecture, Serbia,
2Beoinženjering 2000, Belgrade, Serbia

Abstract. Active water loss management has became one of the primary interest of the water utilities in the world. It can make significant saves and and investments in new water resources capturing can be justified only if appropriate action is done to minimize loss from the water main. There is some level of unavoidable water loss from the water main. Traditional indicator of water loss, widely adopted in the world, was % of the system input value. It always sounds well to have water loss less than some prescribed value (for instance 10%). Due to efforts of IWA Task Force in the last decade, this approach has been proven to be misleading in may cases, and new way of performance measuring and benchmarking is proposed. This paper presents the basic principles of this methodology and the results of the first step in attempt to approach Serbian water mains to the new standards.
Key words: Water Mains, Performance Indicators, IWA Best Practice.

TEHNIČKI POKAZATELJI USPEŠNOSTI, PREPORUKE MEĐUNARODNOG UDRUŽENJA ZA
VODU IWA I PRVI KORACI U SRBIJI NA NJENOM UVOĐENJU
U svetu se smatra da je aktivna politika upravljanja gubicima u vodovodnim sistemima od suštinskog interesa za normalno i racionalno gazdovanje vodnim resursima. Ova politika može doneti velike uštede, što je dokazano u praksi i ulaganje u zahvatanje novih količina vode se može smatrati opravdanim samo ako su uvedene mere aktivne kontrole gubitaka vode iz sistema.
 Obzirom da se gubici ne mogu u potpunosti eliminisati, treba odrediti njihov minimalan, tj. neizbežan nivo. Tradicionalni pokazatelji gubitaka vode, široko prihvaćeni u svetu uglavnom su se bazirali na procentu izgubljene vode u odnosu na upuštenu u sistem. Uvek dobro zvuči imati manje od 10% gubitaka ukupno upuštene vode u sistem. Zahvaljujući aktivnostima radne grupe međunarodnog udruženja za vodu IWA u poslednjoj deceniji, dokazano je na praktičnim primerima da ovaj pristup sadrži puno manjkavosti i predložena je nova metodologija određivanja sveobuhvatnih pokazatelja uspešnosti rada vodovodnih sistema, kako bi svaki system mogao da proveri svoju efikasnost, a pored toga mogao i da uporedi svoje tehničke karakteristike sa drugim sistemima u okruženju i u svetu.
U Srbiji su učinjeni prvi koraci ka uvođenju IWA metodologije. Metodologija je pokazala primenljivost i na srpske sisteme vodosnabdevanja. Pokazale su se i određene manjkavosti u smislu verodostojnosti podataka koji su prikupljeni od vodovodnih sistema, zbog ograničene tačnosti i načina prikupljanja, pa je potrebno uložiti nove napore ka poboljšanju stanja vodovoda u Srbiji.